LC Anděl Lifestyle

Životní styl se podepisuje i na kůži

Civilizační choroby jsou způsobené moderním a nezdravým stylem života a některé z nich se přímo i nepřímo dotýkají také kůže. 

Hrozí ekzémy a alergické projevy

Civilizační choroby jsou způsobené moderním a nezdravým stylem života a některé z nich se přímo i nepřímo dotýkají také kůže. Nejčastěji se projeví ve formě ekzému a alergických reakcí. Kůže je největší orgán našeho těla, má mnoho funkcí. Tvoří zevní bariéru, která chrání vnitřní orgány před vlivy prostředí. Denně přichází do styku s celou řadou látek, aniž by se poškodila. Dlouhodobé působení škodlivých látek nebo alergenů se však může na kůži projevit.

„V některých případech může dojít k citlivosti na jednu nebo více látek a na kůži se to projeví vznikem svědivých ložisek. Tyto projevy se označují jako kontaktně alergický ekzém. Existuje několik tisíc známých kontaktních alergenů. Mezi nejčastější kontaktní alergeny patří soli kovů: nikl, chróm a kobalt, složky kosmetických výrobků: konzervanty a parfémy, barviva,“ vysvětluje dermatoložka Naděžda Vojáčková z Laserového centra Anděl.

Kontaktní alergická reakce nikdy nevznikne okamžitě po prvním setkání alergenu s kůží. Nejdříve musí proběhnout fáze senzibilizace, poté se po opakovaném kontaktu objeví ekzém. „Nejkratší doba potřebná k navození sensibilizace je čtyři až čtrnáct dní, ekzém se potom projeví po dalším kontaktu za jeden až dva dny. Často však k citlivosti dochází až po létech,“ říká dermatoložka. Kontaktně alergický ekzém se častěji vyskytuje u dospělých, ale ani u dětí se nedá zcela vyloučit. „Léčba spočívá ve zklidnění stávajících projevů za pomoci přípravků s kortikosteroidy, promazáváním a případně obklady. Celkově se podávají antihistaminika, pouze při těžkém průběhu kortikosteroidy celkově. Důležitá je eliminace dalšího kontaktu s alergenem. To však bývá v řadě případů obtížné, protože nejčastější alergeny jsou všudypřítomné kolem nás a denně se s nimi setkáváme,“ uvádí Vojáčková.

Atopický ekzém dokáže potrápit

Atopický ekzém je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, jehož výskyt ve vyspělých zemích v posledních letech rychle vzrůstá. Tento až epidemický nárůst se obvykle přisuzuje vlivům životního prostředí, například znečištěnému ovzduší ve městech a nárůstu alergenů jako prach, peří a pyl. „Podstatnou roli hrají změny v životním stylu. Například chov domácích zvířat v bytě či stravování ve fast foodech,“ popisuje lékařka. Atopický ekzém patří k nejčastějším důvodům návštěvy dermatologa. Je to onemocnění převážně dětského věku, ale vyskytuje se i u dospělých pacientů. Charakteristickými příznaky jsou projevy na kůži, suchá a citlivá kůže a svědění. Projevy na kůži jsou velmi různorodé a mění se v závislosti na věku pacienta. Podle toho rozlišujeme kojeneckou, dětskou a dospělou formu. „Léčba atopické dermatitidy musí být vždy komplexní, kombinovaná a přitom individuální, tedy na míru pacientovi.

Základem je léčba lokální pomocí na kůži aplikovaných prostředků s protisvědivým a protizánětlivým účinkem typu kortikosteroidů atopických imunodmodulátorů v kombinaci s promazávadly, která pomáhají zlepšit narušenou kožní bariéru,“ říká Vojáčková. Promazávadla jsou zvláčňující, změkčující a promašťující mléka, krémy a masti. Jejich výběr závisí na mnoha faktorech, například lokalizaci projevů, věku pacienta, charakteru ložisek a ročním období. Při aplikaci platí pravidlo tří minut, což znamená, že do tří minut po koupeli by se měla kůže promazat.

Zdroj: Životní styl se podepisuje i na kůži. Hrozí ekzémy a alergické projevy, Onadnes.cz [online].

Dostupné z: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/nemoci-kuze-civilizacni-choroby-ekzem-alergie.A210309_085913_zdravi_pet

Ona Dnes
  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Naděžda Vojáčková
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.