Dokázali byste vysvětlit, co má na starosti lymfatický systém? Pro většinu z nás je tak trochu záhadou. Pokud je s ním ale něco v nepořádku, zásah do každodenního života je obrovský. Poslechněte si rozhovor s dermatoložkou a lymfoložkou Naděždou Vojáčkovou.
Lymfatický systém je možné přirovnat k neviditelnému potrubí, které prochází celým tělem. Skládá se z cév a uzlin, jež jsou vzájemně propojené a spojují se s krevním oběhem. Jeho součástí jsou ale i orgány, jako je slezina, mandle nebo kostní dřeň.
„Dlouho se například věřilo, že mozek lymfatické cévy nemá, ale výzkumy toto tvrzení zpochybňují,“
Samotná lymfa, tekutina důležitá k obraně před infekcemi nebo při vstřebávání živin, je podle lékařky i nadále poměrně tajemnou substancí. „Lymfu zatím nikdo neumí odebrat a analyzovat tak jako krev. Když prosakuje kůží, vidíme ji jako průhlednou tekutinu,“ popisuje Naděžda Vojáčková. Podle ní není známo ani přesné množství lymfy v těle. Je ale zřejmé, že její tok hraje zásadní roli v odvádění přebytečné tekutiny, toxinů a dalších látek z těla.
Na rozdíl od krve však lymfatický systém nemá pumpu, která by jeho pohyb poháněla. „Tok lymfy je zajištěn fyzikálními mechanismy, například pohybem těla. Proto je pro správnou funkci lymfatického systému nezbytný pravidelný pohyb,“ dodává odbornice.
Zdroj: Lymfa – tajemná ochránkyně našeho zdraví. Máte otoky? Ihned vyhledejte pomoc, říká lékařka
Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-mudr-ovani-lymfa-a-otoky-97255
Sledujte nás na Instagramu