Někteří lidé snesou například jen ozdoby z pravého zlata, jinak jim hrozí kožní potíže. Alergie na šperky se řadí k nejčastějším alergiím. Jde o alergii na kovy. Nejčastějším alergenem je nikl, chrom a kobalt. Pokud máte alergii na šperky, která se projevuje při kontaktu formou připomínající ekzém, jedná se nejspíše o kontaktní alergii na nikl. Nikl coby významný alergen způsobuje při kontaktu s pokožkou kožní reakce, a to již při obsahu kolem tří procent ve složení například bižuterních výrobků.
Nikl bývá součástí nepravých stříbrných šperků, rádoby „zlatých“ šperků, které jsou pouze pozlacené, nerezové oceli a jiných nepravých kovů.
Pokud máte alergii na nikl, určitě se neprojeví u žlutých zlatých šperků, platiny a chirurgické oceli.
Jestliže již máte alergii na šperky, bývá spojena s alergií na chrom a kobalt.
Nikl nalezneme nejčastěji v nezlatých špercích, ale také ve sponách opasků, sponkách do vlasů, klikách, nůžkách, obroučkách či nožičkách brýlí, klíčích aj.
Kobalt se pak používá jako příměs do skla, keramiky a chrom do oceli.
Alergii na nikl bohužel nelze vyléčit. Můžeme léčit pouze následky alergie, tedy kontaktně alergický ekzém.
Ten se projevuje zarudnutím, svěděním, otokem, tvorbou drobných pupínků až puchýřků v místě, kde dochází ke styku s alergenem.
Jak se tedy alergie zbavit? Je nutné se v maximální míře vyhýbat kontaktu s alergenem, tedy látkou, která reakci vyvolá. Věnovat pozornost složení a kvalitě šperků. Riziková je zejména bižuterie, kde kontrolní orgány opakovaně zjišťují i tisícinásobně překročené povolené limity těžkých kovů, jedná se až o dvacet procent sortimentu prodávaného na tuzemském trhu.
Pokud již dojde ke kontaktu s alergenem a podráždění pokožky, je nutné místo potírat kortikoidní mastí až do vymizení příznaků.
Pokud není jisté, zda jde o alergii na nikl, lze ji potvrdit či vyloučit speciálními kožními testy.
Médium: Vitalia.cz: Chytře na život [online]. ISSN 1802-8012. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/alergie-na-sperky-jak-se-ji-zbavit/