LC Anděl Lifestyle

Inkontinence po porodu se dá řešit za pomoci laseru

článek

Které ženy jsou ve větším ohrožení, že se po porodu dostaví inkontinence?

Většinou jsou více postiženy ženy starší, obézní a vícerodičky. Ale i ženy s komplikovaným průběhem druhé doby porodní, ženy s prodlouženou první dobou porodní a ženy, které porodily tzv. makrosomní plod – to je miminko vážící více než    4000 g.

Jaké problémy se tedy přesně objevují?

Nejčastěji se v prvních fázích po porodu jedná o samovolný únik moči , bez možnosti vůlí ovládnout svěrač močové trubice. Později během šestinedělí může vlivem ochablých svalů pánevního dna i porodním traumatem docházet  k úniku moči  při  zvýšeném tlaku  břišního lisu, při rychlých prudkých pohybech, změně polohy -  z lehu do sedu a poté  do stoje. Únik se může objevit i při menší náplni močového měchýře.

Ustoupí potíže po porodu samy?

Přirozeným postupným obnovováním pevnosti vazivových a svalových vláken se u velké části zejména mladších žen může stupeň potíží zmírňovat, u některých žen však mohou přetrvávat i po skončení šestinedělí. A v tomto případě důrazně doporučuji návštěvu lékaře.

Co zjistí odborník během vyšetření?

Je nutné vyloučit i infekci močového měchýře , která může situaci komplikovat. Často totiž může přetrvávat  od porodu  zcela bez výraznějších obvyklých příznaků jako je bolest nebo krev v moči. V tomto případě je nutná léčba chemoterapeutiky  či antibiotiky, ovšem s ohledem na kojení a další možná omezení jako jsou třeba alergie.

Mluvila jste o tom, že u některých žen potíže přetrvávají, přitom infekce je třeba vyloučená. Co se s tím  - kromě cvičení - dá dělat?

Jednou z možností je i podpora novotvorby kolagenních vláken ve slizniční ch, podslizničních (vazivových) a   svalových vrstvách pochvy a močové trubice pomocí laserového ošetření.

Popište prosím, jak takové ošetření probíhá.

Přímou aplikací laserového vlnění speciální koncovkou umístěnou ve sterilní skleněné baňce  přímo ve vagíně  postižené ženy je při opakované expozici podporováno zpevňování stávajících a novotvorba nových kolagenních vláken, jež kvalitativně podporují pevnost  a zároveň pružnost struktur v okolí močového měchýře  a pochvy  a zlepšují celkovou situaci s kontrolou vylučování moči.

Je takové ošetření pro ženu nepříjemné či bolestivé?

V současné době máme k dispozici laser, který umožňuje pomocí tzv. „tepelného šoku“  téměř bezbolestně, ambulantně , bez nutnosti  narkózy a v relativně krátkém čase  takové ošetření ženám s potížemi poskytnout. K uvedenému ošetření se může žena objednat na specializované laserové pracoviště i sama, gynekolog úvodním vyšetřením zhodnotí stav a pokud to stav vyžaduje, v jedné době je možno absolvovat i první ošetření.

Ošetření samo o sobě ale asi nestačí?

Vždy je také nutné povzbudit  pacientku k pravidelnému cvičení relativně jednoduché cvičební sestavy, která pomáhá  aktivovat a správně zapojovat  svaly pánevního dna a problém s inkontinencí, zejména stresovou zlepšit bez nutnosti operace.

Kolik ošetření laserem je třeba absolvovat celkem, aby se dosáhlo výsledku?

V případě inkontinence je většinou nutné ošetření zopakovat třikrát v odstupu měsíce. Efekt bývá dlouhodobý, zejména je-li žena  důsledná  a pravidelně cvičí a udržuje přiměřenou hmotnost. Ošetření mohou absolvovat i kojící  ženy. Cena zákroku je od 6000 Kč.

Zdroj: Inkontinence po porodu se dá řešit za pomoci laseru. Lékařka vysvětlí jak. Maminka [online]. 6. 6. 2022.

Dostupné z: https://www.maminka.cz/clanek/inkontinence-po-porodu-se-da-resit-za-pomoci-laseru-lekarka-vysvetli-jak

Časopis Maminka
  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Kamila Nouzová
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.