Opalování k létu patří, ale nese s sebou i rizika. Pokud to s ním přeháníte, hrozí, že onemocníte rakovinou kůže. „Mazat byste se měli už půl hodiny předtím, než kůži vystavíte slunci. Poté se každé dvě až tři hodiny přemažte,“ poradila v online rozhovoru lékařka Naděžda Vojáčková.
Bezpečná doba pobytu na slunci pak podle dermatoložky záleží vždy na fototypu kůže, věku, lokalizaci, místě pobytu, denní a roční době.
„Malé děti by se však přímému slunci měly raději vyhýbat a rodiče by je měli mazat krémy pro děti určenými, většinou s faktorem 50. Pro dospělé se pak doporučuje faktor 25 až 50,“ vysvětlila lékařka.
I přes veškerou ochranu je důležité, abyste si nechali pravidelně kontrolovat znaménka. Pokud se totiž nebezpečné znaménko podchytí včas, léčba je snadná. V pokročilém stadiu zhoubného melanomu je ovšem šance na vyléčení malá.
A na co si dát při kontrole znamének pozor? Kontrolovat byste podle lékařky měli vždy čtyři parametry – velikost, tvar, okraje a barvu.
Prvním kritériem při hodnocení podezřelého znaménka je jeho velikost. Lékaři uvádějí, že to podezřelé, které by nás mělo varovat, bývá větší než pět milimetrů.
Znaménka mohou mít různý tvar. Když jsou v pořádku, je pravidelný. Pokud se však začne v krátkém čase měnit, je to jeden z příznaků, že se znaménkem nemusí být něco v pořádku. „Změna tvaru je myšlena ve smyslu asymetrického růstu, ať už plošného v rovině kůže nebo nepravidelné vyvýšení nad povrch kůže,“ vysvětluje dermatoložka Naděžda Vojáčková.
Ohraničení znaménka by mělo být ostré a pravidelné. „Jestliže jsou okraje rozpité, nepravidelně přerušované nebo jinak narušené, měli bychom zpozornět,“ upozorňuje dermatoložka.
Celý článek naleznete zde
Text: Petra Barochová
Sledujte nás na Instagramu