Vyrážka u novorozence není nic neobvyklého. Pokožka miminka je v prvních týdnech jeho života velmi citlivá a snadno reaguje na různé podněty – ať už se jedná o složení stravy maminky (pokud kojí) nebo o výběr pracího prášku. Mnohdy ani nelze přesnou příčinu zjistit a velmi často jak se objeví, tak zase po čase odezní.
Pojďme si připomenout nejčastější kožní choroby, které se krátce po porodu nebo v prvních měsících života děťátka projevují výskytem vyrážky.
Každá maminka si přeje, aby její děťátko mělo hezky jemnou sametovou kůžičku. Mnohdy ale přijde nepříjemné překvapení, když se miminko krátce po porodu začne olupovat nebo se objevíčervené skvrnky či pupínky. Většinou se není třeba obávat, je to normální a přirozený proces. Vzhled vašeho miminka se může během prvních týdnů života hodně měnit. A to i barva vlasů a kůže.
Olupování pokožky se objevuje proto, že miminko strávilo devět měsíců svého prenatálního života v plodové vodě. Po porodu tak dochází k přirozené obměně vrchní vrstvy pokožky. U každého miminka je tento proces zcela individuální. Obvykle stačí jen pokožku pravidelně promazávat dětským olejíčkem a zkrátit dobu koupání.
Příliš dlouhé namáčení může pokožku miminka ještě více vysušovat.
Patrně nejčastěji se u novorozenců setkáte s takzvaným novorozeneckým akné. Jedná se o drobné bílé pupínky. Kůže kolem nich může, ale nemusí být zarudlá. Novorozenecké akné se může objevit hned po narození, ale prakticky kdykoliv během šestinedělí. Akné většinou po čase samo zmizí a není potřeba žádné léčby.
Důležité je pupínky nemačkat a také příliš nemastit. Vyzkoušet můžete tekutý pudr, odvar z černého čaje nebo řepíku. Novorozenecké akné lze také potírat mateřským mlékem.
Nažloutlé šupinky se objevují nejčastěji ve vlasové části, někdy také na obočí a čele miminka. Opět se jedná o kosmetickou záležitost, která miminku nijak nevadí. Krustičky se nazývají seboreická dermatitida a u novorozence to není nic neobvyklého.
Olupující kůžičku je vhodné pravidelně mazat dětským olejíčkem a vlásky vyčesávat dětským kartáčkem. Kůži se nesnažte strhnout násilím, protože dětská pokožka je velice citlivá a mohli byste svému děťátku ublížit. Vhodné je také postižená místa odmočit a poté vyčesat. Pomoci mohou i různé speciální masti a šampóny, které zakoupíte v lékárně bez předpisu.
Podobně jako u dospělých, tak i u miminek se mohou objevit potničky. Rodiče mají většinou tendenci novorozence více oblékat nebo balit do zavinovaček a dek. Někdy ale tuto situaci „neodhadnou“ a miminko se začne potit. Následkem toho se může objevit drobná vyrážka, která ovšem není infekční ani nijak nebezpečná a obvykle za pár dní sama odezní.
Potničky se projevují nejprve výsevem zarudlých skvrn, ze kterých se později stávají puchýřky naplněné tekutinou. Mohou se objevit prakticky kdekoliv po těle. Puchýřky po několika dnech prasknou a začnou zasychat. Hojení potniček je možné uspíšit například potíráním mastí Sudocrem nebo Bepanthen, které jsou určené na ošetření zadečku. Na hojení pomáhají také studené obklady, do koupele můžete přidat heřmánek.
Opruzeniny trápí miminka poměrně často, nejvíce pak v oblasti plenky. Citlivá dětská pokožka snadno reaguje na různé podněty. Prdelka miminka tak bývá opruzená velmi často. Dráždit ji mohou buď samotné plenky (někdy je třeba vyzkoušet více značek), nebo také některé čisticí ubrousky (pozor na ty parfemované).
Lékaři dnes často maminkám doporučují v prvních týdnech života ubrousky používat jen na cestách a doma miminku otírat zadeček čistou vodou. Pokud se už opruzeniny objeví, je třeba dbát na zvýšenou hygienu, nechat postižené místo více větrat a potírat vhodnými přípravky z lékárny.
Patrně největším strašákem je atopický ekzém, který se bohužel nevyhýbá ani nejmenším dětem. První projevy atopického ekzému neboli atopické dermatitidy se mohou objevit u kojence už mezi druhým a šestým měsícem života. Poznat atopický ekzém od jiného typu vyrážky není úplně jednoduché a je vždy lepší poradit se s lékařem.
Obecně lze říct, že atopický ekzém se vyskytuje ve formě drsné suché kůže, která může být červená. Ložiska se objevují nejčastěji v oblasti čela, tváří, vlasů, uší a krku, dále pak kolem loketních a zákolenních jamek. Miminko bývá neklidné, špatně spinká a je plačtivé.
Velmi nepříjemná je také kopřivka, která především úporně svědí. Obvykle signalizuje reakci organismu na alergen, například příkrmy. Pro kopřivku je typický výsev rudých drobných pupínků, které se mnohdy objeví po celém těle. Vyrážka většinou po krátké době sama ustoupí po podání antihistaminik (záleží na věku dítěte).
Novopečené maminky také může znepokojovat, když si všimnou pár dní po porodu u svého miminka mnohočetných skvrn, které se mohou objevit kdekoliv po těle, nejčastěji na trupu. Většinou se jedná o červené skvrny o velikosti kolem jednoho centimetru, v jejichž středu je bíložlutý pupínek.
Na první pohled tento druh vyrážky může připomínat štípnutí. Přestože se esteticky nepůsobí toxický erytém nikterak hezky, opět se jedná o neškodnou vyrážku, která se vyskytuje až u 70 % novorozenců a obvykle do dvou týdnů sama zmizí. Lékaři doporučují postižená místa omývat převařenou vodou a potírat mateřským mlékem.
U dětí do jednoho roku se mohou objevit také neštovice nebo molusky. Tyto typy vyrážky se však častěji vyskytují i větších dětí. Molusky často postihují děti s oslabenou imunitou nebo atopickým ekzémem. Jedná se o malé bělavé hladké pupínky s obsahem bílé hmoty. Jsou vysoce infekční a léčbu musí vždy stanovit lékař. Někdy stačí jen potírat mastí, jindy je třeba absolvovat drobný zákrok – takzvaný výškrab.
I neštovice patří mezi vysoce infekční onemocnění, kterým se mohou nakazit i děti do jednoho roku. Charakteristickým projevem neštovic jsou puchýřky s čirým obsahem, které brzy zasychají ve stroupek a v průběhu hojení mohou svědit. Kromě výsevu puchýřků může mít dítě také teplotu, bolesti hlavy, rýmu a kašel. Puchýřky po několika dnech zasychají a přestávají svědit.
Vyrážka je u miminek velmi častý jev. Dobrou zprávou je, že většina vyrážek, které se vyskytují v prvních týdnech života, miminku nijak nevadí a obvykle brzy zmizí. Pokud si ale nejste čímkoliv jisti, vždy je lepší poradit se s pediatrem.
Péče o dětskou pokožku vyžaduje maximální opatrnost a minimální používání různých kosmetických přípravků:
Zdroj: 8 případů, kdy miminku vyskočí vyrážka. Je třeba letět k lékaři?. EMimino.cz [online]. 13.04.22.
Dostupné z: https://www.emimino.cz/encyklopedie/novorozenecka-vyrazka/