LC Anděl Lifestyle

Rakovina kůže: Nejčastější mýty a pravdy, které byste měli znát

Objevte nejčastější mýty o rakovině kůže a zjistěte, jaké jsou skutečné rizikové faktory a prevence.

Melanom patří k nejagresivnějším formám rakoviny. Ročně zabije v České republice asi pět set lidí. Život by jim přitom mohla zachránit prevence a včasná diagnóza. Mnohdy tomu ale brání i mýty, kterým lidé věří. Ty nejčastější, které o rakovině kůže kolují, jsme pro vás objasnili s dermatoložkou Natálií Havlíček.

1. Mýtus

Pokud je znaménko světlé nebo zesvětlá, není nebezpečné. Nebezpečná jsou pouze tmavá znaménka.

Tvrzení, že pouze tmavá znaménka jsou nebezpečná, není správné. Barva znaménka (ať už světlá či tmavá) není jediným indikátorem, zda je znaménko potenciálně nebezpečné. Nebezpečné mohou být všechny typy znamének, bez ohledu na jejich barvu. Změna barvy, tvaru nebo velikosti znaménka je důležitější než samotná barva.

„Proto pokud si všimnete jakýchkoli změn u znamének na své kůži, je nejlepší se obrátit na dermatologa, který může provést dermatoskopické vyšetření a případně doporučit další kroky. Prevence a včasná diagnostika jsou klíčové v prevenci kožních nádorů, jako je například melanom,“ upozorňuje lékařka.

2. Mýtus

Pokud znaménko poraníme, hrozí nám rakovina.

Poranění znaménka automaticky nezpůsobí rakovinu. Poranění znaménka obvykle vede k dočasným změnám, jako je zarudnutí, otok nebo krvácení, které se často hojí bez následků. Znaménko může změnit vzhled, což je většinou neškodné, ale je důležité ho sledovat pro případné další změny. Samotné poranění nezpůsobuje melanom nebo jiný typ kožního nádoru, ale pokud se znaménko po hojení výrazně změní, je vhodné navštívit lékaře.

3.Mýtus

Budeme–li znaménko mazat krémem s nejvyšším SPF, nehrozí nebezpečí.

Mazání znaménka krémem s vysokým SPF sice snižuje riziko poškození znaménka slunečním zářením, ale neznamená to, že je tím zcela odstraněno jakékoliv nebezpečí. Krém s vysokým SPF poskytuje ochranu před škodlivými UV paprsky, což může snížit pravděpodobnost, že znaménko bude poškozeno sluncem a případně se změní v nebezpečné. Nicméně, ochrana znaménka krémem neeliminuje jiné rizikové faktory, jako jsou genetické predispozice nebo změny, které mohou nastat i bez slunečního záření.

4.Mýtus

Vystouplé znaménko znamená rakovinu kůže.

Vystouplé znaménko automaticky neznamená rakovinu kůže, většina vystouplých znamének je neškodná a představuje pouze běžný typ kožních útvarů, jako jsou například pigmentové névy, fibromy nebo seboroické veruky.

5. Mýtus

Mladým lidem rakovina kůže nehrozí.

Toto tvrzení rozhodně není pravdivé. Rakovina kůže, včetně melanomu, se může vyskytnout v jakémkoli věku, i když je častější u starších osob. Mladí lidé nejsou imunní vůči riziku, zejména pokud mají rizikové faktory, jako je světlá pokožka, časté spálení na slunci, nadměrná expozice UV záření (např. solária), nebo genetické predispozice. „Melanom, nejagresivnější forma rakoviny kůže, je jedním z nejběžnějších typů rakoviny u mladých dospělých ve věku 20 až 30 let. Proto je důležité, aby i mladí lidé dbali na ochranu před sluncem, sledovali svá znaménka a pravidelně navštěvovali dermatologa, pokud zaznamenají jakékoliv změny“.

6. Mýtus

Melanom mohu mít jen na kůži v místě znaménka.

Ve skutečnosti asi 70 až 80 procent melanomů vzniká na kůži, kde předtím nebylo žádné viditelné znaménko.

„Melanom se ale také může objevit na místech, která nejsou přímo vystavena slunci, jako jsou dlaně, chodidla, pod nehty nebo dokonce v očích. Vzácněji se může melanom objevit i na sliznicích, například v ústech nebo nosních dutinách. Proto je důležité sledovat celou pokožku, nejen oblasti se znaménky, a věnovat pozornost jakýmkoli novým nebo změněným útvarům na kůži,“ upozorňuje dermatoložka Natália Havlíček.

7. Mýtus

Když se dobře opaluju, tak nemohu onemocnět rakovinou kůže.

Dobré opalování nechrání před rakovinou kůže, zdravé opalování neexistuje. I když se někdo dobře opaluje a málokdy se spálí, stále je vystaven riziku poškození kůže způsobeného UV zářením. Dlouhodobé vystavení slunci může poškodit DNA v kožních buňkách, což může časem vést k rozvoji rakoviny kůže, včetně melanomu, a to i u lidí, kteří se dobře opalují.“

Opakovaná expozice UV záření zvyšuje riziko vzniku jiných typů rakoviny kůže, jako jsou bazaliom a spinaliom. Proto je důležité používat ochranu před sluncem, jako jsou opalovací krémy s vysokým SPF, oblečení a stín, a to i pokud se snadno opalujete a zřídka se spálíte.

Zdroj: Nejčastější mýty o rakovině kůže, kterým byste rozhodně neměli věřit

Dostupné z: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/myty-rakovina-kuze-melanom.A240821_100957_zdravi_pet#space-a

  ⸻  
24.9.2024
MUDr. Natália Havlíček
  ⸻  
24.9.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.