Jde o virové infekční onemocnění, jeho původcem je herpetický virus. Jeho nositelem a přenašečem je člověk. A pozor! Často jej může přenášet i člověk, který nemá žádné příznaky. Jde o puchýřek naplněný tekutinou, jež se objeví nejčastěji na rtech nebo těsně vedle rtů.
Herpex simplex je ten vir, který za nepříjemnost jménem opar může. Ten odborníci rozdělují na dva podtypy označované čísly – 1 a 2. Jednička většinou může za klasický opar na rtu, dvojka je pak strůjcem velmi nepříjemného oparu genitálního.
U některých lidí se virus zapouzdří a nikdy se typické pupínky neobjeví. U jiných se opar opakuje stále dokola a střídá se s obdobím, kdy „spí“ a člověk příznaky netrpí. Když jde o opakovaný výsev oparu, jedná se o recidivující infekci.
Co spouští opakovaný výsev? Stres, slunění, teplota, oslabení organismu. Lidé, kteří oparem trpí, pociťují několik hodin předem, že se opar objeví. Příznaky recidivující infekce oparem nejsou tak silné jako při primo infekci.
Jednoduše. Někdo, kdo má v sobě virus, ho prostě předá. Podle lékařů většina lidí, kteří opakovaně onemocní oparem, mají primo nákazu – tedy první opar – právě v dětství. Stačí, aby se dítě napilo z hrníčku po někom, kdo oparem (a nemusí být v akutní fázi) trpí. Přenos může proběhnout i tím, že se s dítětem „muchluje“ někdo, kdo opar má. V tomto případě bohužel neplatí, že když nemáte akutní puchýřek, nemůžete dítě nakazit, infekční jste i několik dní před výsevem.
Stejně tak jsou zaznamenány případy, kdy je virus herpes simplex na miminko přenesen během porodu, to v případě, že má žena genitální opar. Kojením na dítě opar nepřenesete, v tomto ohledu se tedy bát nemusíte.
Virus se může rozšířit do celého organismu, a to může, čistě teoreticky, být nebezpečné. Zejména pro nejmenší miminka. Právě u nich totiž hrozí, že se herpes rozšíří do mozku a dalších orgánů a způsobí vážné, potenciálně trvalé nebo smrtelné poškození.
Pravděpodobnost, že dítě onemocní oparem v prvním půlroce života však není velká. Má totiž v těle protilátky, které dostalo od matky, často navíc v imunitě pomáhá i mateřské mléko.
Nebezpečné také může být, když se opar dostane do oka. Proto, má-li vaše dítě puchýřky oparu, dbejte na to, aby se nedotýkalo očí. Oční herpes je závažná oční infekce, kterou pro své dítě skutečně nechcete. Ve vzácných případech může zapříčinit dokonce slepotu.
Ta je velmi vážnou komplikací oparu. Jedná se o zánět mozku a mozkových blan. Projevuje se horečkou, světloplachostí, někdy zvracením a různými neurologickými příznaky dle postiženého laloku. Dochází např. ke změnám osobnosti, halucinacím, poruchám schopnosti rozumět řeči nebo mluvení. Může dojít k poruchám hybnosti či výpadkům ve zrakovém poli. V nejtěžších případech může dojít ke kómatu až smrti, avšak jedná se velmi vzácnou a nepravděpodobnou komplikaci nemoci.
Zdroj: Maminka: Opar u dětí: Jak se ho zbavit, když se objeví? [online].
Dostupné z: https://www.emimino.cz/encyklopedie/opar-u-deti/
Sledujte nás na Instagramu