LC Anděl Lifestyle

Lupénka u dětí

Co ji spouští a jak lupénku léčit?

Lupénka (psoriasis vulgaris) neboli psoriáza je neinfekční, chronické a zánětlivé onemocnění. U dětí postihuje hlavně kůži a v malém procentu může zasáhnout i nehty a klouby. Při lupénce se tvoří nadměrné množství nových kožních buněk a odumřelé buňky se hromadí na povrchu kůže. Vidíte tak červená ložiska na kůži se stříbřitě lesklými šupinkami.

Jak vypadá lupénka

Běžně se pokožka u člověka obnoví za 4 týdny. Při lupénce je tento proces zrychlený, trvá asi jen 4 dny. Dochází tak k nadměrné reprodukci kožních buněk, které nejsou dostatečně vyvinuté a obsahují buňky typické pro zánět. Přemnožené buňky se vrší a následně odlupují.

„Typické ložisko lupénky je různě velké, červené a vyvýšené a je pokryto stříbřitě lesklými šupinami. Plocha ložisek je od velikosti kapky přes minci, mohou však splývat v mapovité plochy,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Naděžda Vojáčková z Dermatologického centra Anděl.

Projevy lupénky:

  • Vyvýšená okrouhlá červená ložiska na kůži se stříbřitě lesklými šupinkami,
  • bolest a ztuhlost kloubů,
  • rýhy a prohlubně na nehtech,
  • léze u dětí bývají svědivější než u dospělých.

Co způsobuje lupénku

Lupénka je geneticky podmíněné onemocnění, které je považováno za autoimunitní onemocnění. Dělí se na dva typy. První typ se projeví v dětském věku a je pro něj charakteristická rodinná dispozice. I když dítě zdědí genetické předpoklady k lupénce, nemoc se u něj nemusí rozvinout. Rozhodují vnější spouštěče nemoci. Jestliže lupénkou trpí oba rodiče, je 71 až 75% riziko, že touto chorobou onemocní i jejich dítě. Pokud má lupénku jeden z rodičů, je riziko nemoci 10 až 20 %. Druhý typ začíná po 40. roce a není zde rodinný výskyt.

Rizikové faktory a spouštěče

  • U dětí často bývá spouštěčem lupénky prodělané infekční onemocnění způsobené bakteriemi – nejčastěji streptokoky (angína, infekce horních cest dýchacích), proto se lupénka běžně zaměňuje za reakci na antibiotika. „K prvnímu výsevu dochází často po prodělané angíně nebo jiné infekční chorobě nebo například po větším stresu,“ upřesňuje odbornice.
  • Dalšími rizikovými faktory jsou úrazy, operace, stres, metabolické vady, chlad, hormonální změny v pubertě, dlouhodobé mechanické dráždění kůže nebo užívané léky (např. růstový hormon).

Kdy zajít k lékaři

U každého pacienta se lupénka projevuje jinak. Od červených ložisek na kůži až po těžký zánět kloubů. Při podezření na lupénku je vždy nutné vyhledat kožního lékaře, který stanoví diagnózu na základě změn na kůži a v případě pochybností provede odběr vzorku kůže.

„Lupénka nepatří mezi nejčastější kožní choroby u dětí, tím je atopický ekzém a kožní infekce. S dítětem je vhodné jít k lékaři, když se objeví na kůži ložiska, která nemizí, spíše naopak přibývají, často svědí a navíc se objevuje lupénka v rodině,“ radí MUDr. Vojáčková.

Jak léčit lupénku

Lupénka je nevyléčitelné onemocnění výrazně ovlivňující život pacienta. Dosud neexistuje lék, který by ji zcela vyléčil. Existují pouze léky a metody, které zmírňují projevy lupénky a brání progresi onemocnění.

Léčba lupénky u dětí je složitá, protože chemické látky obsažené v lécích mohou mít negativní vliv na vývoj dítěte. Léčba musí respektovat daný věk dítěte a je plně závislá na rodičích.

  • Kojenci – Ložiska se nejčastěji nachází v oblastech, kde má miminko plenku. Léčba je konzervativní, lokální, kdy se na postižená místa aplikují krémy a masti, které zmírňují svědění a zvlhčují pokožku. Vhodné jsou také koupele s ovesnou moukou na hydrataci suché pokožky.
  • Děti v předškolním a školním věku – Ložiska se vyskytují na obličeji, ve vlasech, na trupu, v podpaží, v tříslech a na končetinách. Vyznačují se velmi svědivými plochami. Léčí se lokálními prostředky, které je potřeba aplikovat na kůži pravidelně. Výběr vhodného preparátu doporučí dermatolog. U mírné formy pomáhá sluneční záření (ale jen v rozumné míře, děti by se měly slunečnímu záření spíše vyhýbat), u středně těžkých případů lze u větších dětí zvážit terapie umělým ultrafialovým světlem (UVA, UVB).
  • Dospívající – U dospívajících se ložiska léčí nejen lokálními prostředky a světelnou terapií (fototerapií), ale také podáváním léků, buď standardní systémovou léčbou, nebo u těžkých případů tzv. biologickou léčbou. Ani u adolescentů nejsou všechny léky podávané dospělým z důvodu vedlejších účinků vhodné. Podpůrný efekt má také psychoterapie.
„Lokalizace může být různá, na trupu a končetinách, lupénka se nevyhýbá ani obličeji a oblasti kštice. U chronických stavů bývají ložiska nad lokty, koleny a v křížové krajině,“ dodává dermatoložka.

5 tipů, co na lupénku

Jde o závažné onemocnění – autoimunitní zánět. Je proto třeba nemoc podchytit včas a zahájit účinnou léčbu. Jen tak bude dopad na organismus malý nebo se dokonce postup nemoci zastaví. Pokud se zanedbá lékařská péče, může lupénka způsobit nevratné změny v kloubech.

1. Nutné jsou pravidelné kontroly u lékaře, minimálně po třech měsících. Lékař určí nebo upraví lokální či celkovou léčbu.
2. Při léčbě fototerapií si vyžádejte také vyšetření kůže kvůli zvýšenému riziku kožních nádorů.
3. Nezbytná je také podpůrná léčba (promazávání kůže, šetrné mytí, zdravá strava, pitný režim, dostatek spánku).
4. Snažte se předcházet infekcím v celém organismu.
5. Je třeba poskytnout dítěti klidné zázemí a naučit ho zvládat stresové situace. S tím vám může pomoct dětský psycholog.

„Důležité je včasné stanovení správné diagnózy a dodržování rad lékaře, jak se starat o pokožku s výsevem lupénky. Postupně se naučit, které lokální prostředky na různé fáze choroby patří a dětské kůži vyhovují. Je nutná správná péče o pokožku i v době klidu, když nejsou na kůži typická ložiska lupénky. Také se snažte vyvarovat se spouštěcím faktorům,“ vysvětluje MUDr. Naděžda Vojáčková.

Zdroj: Lupénka u dětí: Co ji spouští a jak lupénku léčit? [online].

Dostupné z: https://www.emimino.cz/encyklopedie/lupenka-u-deti/

  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Naděžda Vojáčková
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.